Kenstar 50L Storage Water Geyser (KGS50G8M-GDEA, Ivory & Brown)
  • Kenstar
  • Last Updated: 13th May 2026
Currently unavailable
Notify When Available
Key Specs
  • Storage Capacity
    Storage Capacity 50L
  • Mount Type
    Mount Type Vertical
  • Type
    Type Storage
  • Power Requirement
    Power Requirement AC 230 V, 50 Hz
  • Power Consumption
    Power Consumption 2000 W
Kenstar 50L Storage Water Geyser (KGS50G8M-GDEA, Ivory & Brown) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Notify When Available
Kenstar 50L Storage Water Geyser (KGS50G8M-GDEA, Ivory & Brown) Full Specifications
General
Brand Kenstar
Model Storage Water Geysers (KGS50G8M-GDEA)
Model Name KGS50G8M-GDEA
Type Storage
Mount Type Vertical
Dimensions (mm) 70.00 x 43.10 x 0.00
Depth 45
Weight 16.30 kg
Color Ivory & Brown
Capacity 50L
Body and design features
Body Material ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene)
Tank Material Glassline Tank (Blue Sapphire Enamel Coated MS Tank)
Tank Insulation Material Injected PUF
Other Body Features Rust-free Body
Convenience features
Indicators Heat and Power
Thermal Cutoff Yes
Adjustable Thermostat Yes
Adjustable Temperature Knob Yes
Performance features
Heating Time 75 min min
Temperature Range 25DegreeC - 75DegreeC degree C
Heating Element ISI Certified Heating Element
Rated Pressure 8 bar
Multi Function Valve Yes
Suitable For High Rise Buildings
Technology Used Glassline Technology
Power features
Power Consumption 2000 W