ZYCON DIZY40X500 Voltage Stabilizer (Black)
  • ZYCON
  • Last Updated: 13th May 2026
Currently unavailable
Notify When Available
Key Specs
  • Type
    Type Voltage Stabilizer
  • Color
    Color Black
ZYCON DIZY40X500 Voltage Stabilizer (Black) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Notify When Available
ZYCON DIZY40X500 Voltage Stabilizer (Black) Full Specifications
General
Brand ZYCON
Model DIZY40X500 Voltage Stabilizer
Model Name DIZY40X500
Type Voltage Stabilizer
Phase 1
Generator Compatibility Yes
Color Black
Body features
Display Type LED
Indicator Type LED
Mount Type Floor & wall
Other Body Features BLACK GLOSSY
Performance features
Automatic Reset Yes
Safety features
Over Volt Protection Yes
Surge Protection Yes
Power features
Maximum Power Handling Capacity (W) 500 W
Minimum Input Power (V) 100 V
Accuracy (%) 2% + or - %
Dimensions
W x H x D 275 x 165 x 95 mm